Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.09.2020 15:52 (Üye) Soru : Sayın Danışmanımız, Avukat müşterimiz stopajlı olarak kiraladığı ve kullandığı ofisin bir odasını bir başka avukata kiraya veriyor.Bu durumda alacağı kira tutarı için kdv dahil serbest meslek makbuzu (stopajsız) düzenleyecek ve açıklamasına oda kira bedeli yazacak Doğru mudur? bazı arkadaşlar fatura tasdik edip fatura kesilmeli diyorlar? Teşekkürler.

Cevap : İki düşüncede yanlıştır.Avukatın kiraladığı ofisin bir bölümünü başka birine kiraya vermesinden elde ettiği gelir GMSİ (iş yeri) Kiracıya e-smm düzenlenmez KDV hesaplanmaz.Kiracı kira ödemesinden GV stopajı yapar. (31/12/2020 kadar % 10) Kira bankaya yatırılır.Kira geliri elde eden avukat GVK 86. maddedeki koşullara göre elde ettiği GMSİ nı Yıllık GV beyannamesi ile beyan eder veya etmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.