Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.09.2020 20:05 (Üye) Soru : Merhaba; Ben muhsgk'yı onaylarken bazı personellerin eksik günlerinin yansımamış bunlar için iptal/ek yapıp gerekli düzeltmeleri yaptım. Bu personellerin hepsini 7252 teşvikten yararlandırmıştım. Şimdi NÜD almak için teşvikleri silmem gerekiyor tekrardan tüm personeller için iptal yapmaya çalışıyorum ama onayladıktan sonra ''Eski Bildirge Bulunamadı'' diye hata veriyor. İlk başta iptal/ek yaptığım için mi böyle uyarı alıyorum acaba. kısım kısım mı iptal etmem gerekiyor. Ek yaptığımı ayrı asıl olanları ayrı mı yapmalıyım. Yardımcı olur musunuz?

Cevap : SGK bildirimleri bölümünde hata olması durumunda, düzeltme beyannamesi gönderilmek istenildiğinde “Sigortalı Çalışan Bilgileri” tablosuna sadece iptal edilmek, değiştirilmek veya eklenmek istenilen bilgiler girilmelidir. Daha önce beyan edilmiş ve düzeltme beyannamesinde de yine aynı şekilde kalması istenilen bilgilerin “Sigortalı Çalışan Bilgileri” tablosuna tekrar yazılmasına gerek yoktur. Bu bilgiler için tablo üzerinde yer alan “Bu döneme ilişkin önceki beyannamemde / beyannamelerimde beyan ettiğim sigortalı çalışan bilgilerinin, aşağıdaki tabloda yapmış olduğum değişiklik ve eklemeler dışında aynı olduğunu beyan ederim.” kutucuğunun işaretlenmesi yeterlidir. Düzeltme işleminin sadece prim ve hizmet bilgilerine ilişkin olması, vergi kesintilerine ilişkin düzeltme yapılmasını gerektiren bir durum olmaması halinde vergi kesintilerinin önceki beyannamede beyan edildiği şekliyle düzeltme beyannamesinde de yer alması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.