Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.09.2020 15:52 (Üye) Soru : Selamlar, Bir Ltd şirket mükellefim 2016 yılında ham inşaat şeklinde satın aldığı 3 adet gayrimenkulün inşaatını yaparak tamamladı. Şirket ana sözleşmesinde inşaat onarım maddesi de mevcut, ancak ana faaliyeti sağlık hizmetleri ve pastacılık mağazacılık (mado bayii) 1-Bu ay satmak istiyor. Bu durumda KDV muafiyetinden yararlanabilir mi? 2-KDV oranı %8 e indirilmişti CK ile bir uzama söz konusu mu?Satış matrahı % 18 olarak mı düzenlenecek. 3-Kurumlar vergisi yönünden muafiyeti olacak mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap : 1-Bahsettiğiniz G.menkulün satışında KDV istisnası uygulanmaz. 2- 150 metre karenin altında ise % 1 üstünde ise % 18 KDV hesaplanır. CK 31/12/2019 da sona erdi Uzamadı 3-KV yönünden istisna uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.