Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.10.2020 13:23 (Üye) Soru : Üstadım merhabalar 27103 sayılı sgk teşvikinden yararlanan mükellef sgk ödemesini vadesinde yapmadığına sgk teşviği bozuluyor fakat emin olamadığım sgk primi ödenmediğinde 27103 sayılı kanun GV ve Dv teşviki bozulur mu. Muhsgk ya düzeltme vermemiz gerekir mi. Teşekkürler

Cevap : Destek tutarı Destek tutarı, işyerinin faaliyette bulunduğu sektöre göre farklı hesaplanacaktır. • İmalat veya bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde ilgili döneme ait günlük brüt asgari ücretin sigortalının prim ödeme gün sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere, ilave istihdam edilecek her bir sigortalının 7.848,00 TL’ye kadarki prime esas kazanç tutarı için ödeyecekleri tüm primler damga ve gelir vergisi karşılanacaktır. • Diğer sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerinde ilave istihdam edilecek her bir sigortalı prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak tüm primler ile damga ve gelir vergisi karşılanacaktır. Teşvik iptal olunan ayda gelir ve damga vergisinin de düzeltme ile iptal edilmesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.