Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.10.2020 15:14 (Üye) Soru : 08/09/2020 tarihinde fabrikamız pandemi kaynaklı işlerinde yaşanan durgunluk sebebiyle üretime ara verdi. Bildiğim kadarı ile 17/04/2020 tarihinden sonra işe girişi yapılanlar ücretsiz izinden yararlanamamaktadır. 17/04/2020 sonrası işe girişi bulunmaları sebebiyle yararlanamayan, üretimin durması sebebiyle ücretsiz izne çıkarılan ( fesih yasağı sebebiyle işten çıkarılamayan) bu personellerin SGK bildirgelerinde eksik gün nedeni olarak 28-29 pandemi seçilmesi mi farklı bir kod seçilmesi mi doğru uygulama olur?

Cevap : Bu kişiler için 21 Diğer ücretsiz izin: Bu kod ile bahsedilen ücretsiz izin Kanunla verilmesi zorunlu olmayan ancak işçi ile işverenin anlaşması neticesinde oluşan ücretsiz izinlerdir. Sigortalı ve işveren arasında imzalanan belge ile ispat edilir. Belgenin noter onaylı olması halinde her zaman düzenlenebilir nitelikte olmayan belgedir. Düzenlendiği tarih itibariyle hüküm ifade eder. Adi belge olması halinde her zaman düzenlenebilir nitelikte olan belgedir. İbraz edildiği tarihten sonra hüküm ifade eder. Geçmişe yönelik geçerli sayılmasına SGK’nın denetim ve kontrolle görevli memurlarınca karar verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.