Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.10.2020 13:29 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Mükellefimin 15 yıldız yanında çalışan işçinin tazminat hesabını çıkarttık. Ancak işçi 15 senede izne hiç çıkmadığı için izin parasını hesaplamamızı talep etti. İzin paralarını hesaplarken her sene kendi aldığı maaş üzerinden mi yoksa çıkış yapıldığı sene maaşı üzerinden mi hesaplanacak.. Hesaplama nasıl yapılıyor. İyi çalışmalar...

Cevap : Sözleşme veya sözleşme eki niteliğinde olan ek sözleşmeler ile belirlenen son ücret, brüt ise son brüt ücret üzerinden, net ise son net ücret üzerinden hesaplama yaparak izin ücretinin ödenmesi gereklidir. Bu ücret hesabında, sadece çıplak ücret (asıl ücret) esas alınacak fazla çalışma, primler, hazırlama, tamamlama ve temizleme ücretleri ve sosyal yardımlar dikkate alınmayacaktır. Kullanılmayan Yıllık İzinlerin Ücreti her türlü yasal kesintiye tabidir. Asıl ücrette hangi kesintiler yapılıyorsa izin ücreti de aynı kesintilere tabi olacaktır. Bu kesintiler, SGK işçi ve işsizlik primi, Gelir Vergisi ve Damga Vergisidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.