Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.10.2020 10:59 (Üye) Soru : Merhaba, Özel bir firmada Muhasebe Müdürü olarak görev yapıyorum. Benim dışımda dışardan deste veren meslek mensubu bir arkadaşımız daha var. Ancak işveren artık dışardan destek almak istemediğini belirtti. Yasal beyannameleri bildirmek için nasıl bir yol izlemeliyim. Kendi adıma şifre mi edinmem gerekir yoksa belli bir ciro üzerindeki firmaların kendi beyannamelerini kendi şifreleri ile gönderebilme imkanları bulunuyor mu?

Cevap : VUK 340 Nolu Genel tebliğe göre Şirketin bordrosunda SMMM olması halinde "Şirket "adına beyanname gönderme şifresi alına bilir. Odamızdan alacağınız "oda kayıt" belgesi ile VD şirket imza yetkilisi ile baş vurarak şifre alınır.Sadece şirketin beyanname ve bildirimleri gönderilir.Diğer taraftan Kurumlar vergisi veya ticari, zirai ve mesleki kazancı nedeniyle gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükelleflerinden 2019 yılı faaliyet döneminde aktif toplamı 12.151.000 TL ve net satışlar toplamı 24.295.000 TL’yi aşan mükellefler, 2020 yılı beyannamelerini meslek mensuplarına imzalatmak zorunda değiller bu mükellefler de VD den şifre alabilirler .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.