Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.10.2020 14:39 (Üye) Soru : Bir mükellefimize ait 08.2020 dönemine ait MUHSGK yolladık, firmanın 3 tane SGK dosyası var, 2 si problemli değil birinde personel isimlerinden hata mesajı gelmiş fakat bizim arkadaşlar görmemiş sehven onaylamış. yasal süresinden sonra fark ettik, şimdi düzeltme vermeye çalıştığımızda ASILDA ; Bu bilgilere sahip bildirge önceden oluşturulmuştur.henüz onaylanmamıştır.Söz konusu belgenin işlemleri tamamlanmadan veya MUHSGK üzerinden iptal edilmeden belge gönderilemez. İPTAL DE İSE İptal Edilecek Sigortalilarin Kayıtları Bulunamadı Hatalarını alıyoruz, belki 20 farklı şekilde beyan denedik çözmedik, bilgi rica ediyoruz.

Cevap : SGK bildirimleri bölümünde hata olması durumunda, düzeltme beyannamesi gönderilmek istenildiğinde “Sigortalı Çalışan Bilgileri” tablosuna sadece iptal edilmek, değiştirilmek veya eklenmek istenilen bilgiler girilmelidir. Daha önce beyan edilmiş ve düzeltme beyannamesinde de yine aynı şekilde kalması istenilen bilgilerin “Sigortalı Çalışan Bilgileri” tablosuna tekrar yazılmasına gerek yoktur. Bu bilgiler için tablo üzerinde yer alan “Bu döneme ilişkin önceki beyannamemde / beyannamelerimde beyan ettiğim sigortalı çalışan bilgilerinin, aşağıdaki tabloda yapmış olduğum değişiklik ve eklemeler dışında aynı olduğunu beyan ederim.” kutucuğunun işaretlenmesi yeterlidir. Düzeltme işleminin sadece prim ve hizmet bilgilerine ilişkin olması, vergi kesintilerine ilişkin düzeltme yapılmasını gerektiren bir durum olmaması halinde vergi kesintilerinin önceki beyannamede beyan edildiği şekliyle düzeltme beyannamesinde de yer alması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.