Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.10.2020 12:40 (Üye) Soru : İyi günler Sn. Danışman, Size sormak istediğim, işyerimizde ilk defa ssk girişi 2012 yılı olan 55 yaşındaki biri şu an 2.800 gün primi var ve 8 yıllık çalışma hayatı var. Bu kişi sağlık nedenleri ile işten ayrılarak artık çalışmayacak. Malülen emeklilik için günü yetiyor, 10 yıl çalışma şartı için son 2 yılı evde çalışmayarak beklerse, 2 yıl sonra emekli olabilir mi? 10 yıl çalışma şartı yerine gelmiş olur mu? Yoksa başvuru yaptığı tarihte çalışıyor olmalı mıdır? Çok teşekkür ediyorum. İyi günler

Cevap : En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartlarına haiz olmanız gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.