Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.10.2020 20:11 (Üye) Soru : İşyerimize ayda 5 gün ve ayda 10 gün çalışmak üzere kısmi süreli çalışacak 2 personel alınacaktır Bu durumda bu çalışacak personellerin sağlık yardımları için ayrıca genel sağlık sigortası yaptırmasına gerek var mıdır? Bu kişilerin eş veya babasının üzerinden sağlık yardımı alabiliyor veya alamaması durumu etkiler mi? (Önemli bir konu ve konunun netleşmesi için aşağıda ihtimaller var) 1- Ayda 5 gün çalışacak herhangi aile ferdinden ötürü sağlık yardımı alamayan personel GSS primi ödemeden sağlıktan yararlanabilir mi? 2- Ayda 10 gün çalışacak herhangi aile ferdinden ötürü sağlık yardımı alamayan personel GSS primi ödemeden sağlıktan yararlanabilir mi? 3- Ayda 5 gün çalışacak eşinden ötürü sağlık yardımı alan personel GSS primi ödemeden sağlıktan yararlanabilir mi? Sağlık yardımı devam eder mi? 4- Ayda 10 gün çalışacak babasından ötürü sağlık yardımı alan personel GSS primi ödemeden sağlıktan yararlanabilir mi? Sağlık yardımı devam eder mi? Kolay Gelsin Teşekkürler

Cevap : Ay içerisinde işe girmiş veya işten çıkmış olanlar hariç, 4/a (SSK) kapsamında ayda 30 günden az çalışan yani 30 günden az sigortalı gösterilenlerden, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne-baba-eş veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alma hakkı olanlar hariç; – 4857 sayılı Kanunun 13 üncü ve 14 üncü maddelerine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlardan (eksik gün sebebi 06- Kısmi istihdam gösterilenler), – Ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışıp çalıştığı saat karşılığında ücret alanlardan (eksik gün sebebi 7- Puantaj gösterilenler), – Ek 9 uncu madde kapsamında ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla çalışanlardan (Eksik gün sebebi 17- Ev hizmetlerinde 30 günden az çalışma gösterilenler), sadece ay içerisinde 20 gün ve daha az çalışanlar yani 20 gün ve daha az sigortalı gösterilenler eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini otuz güne tamamlayacaklar. Bunlardan bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne – baba veya eşleri üzerinden sağlık yardımlarından yararlanma hakkı olanlar ise bu kapsamda sağlık yardımı alabileceklerinden, 20 gün veya daha az sigortalı gösterilseler bile eksik günlere ait GSS primlerini tamamlamak zorunda değiller. Aynı şekilde yukarıda belirtilenlerden ayda 20 günden fazla sigortalı gösterilenlerin de eksik günlere ait GSS primlerini 30 güne tamamlama zorunluluğu bulunmuyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.