Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.10.2020 20:43 (Üye) Soru : Fiili Hizmet Süresi Zammı uyguladığımız eczane çalışanının "fazla mesai"si 29 Kodu ile mi 01 Kodu ile mi bildirilmelidir? Sizin daha önce bu soruya "Fazla çalışmanın fiili çalışmaya değil normal çalışma süresine ilave edilmesi gerekmektedir." şeklinde cevap verdiğinizi, yani 01 Kodu ile bildirmemiz gerektiğini yazdığınızı gördük. Ancak SGK GENEL YAZI'sında 01 Kodunda "Çalışılan ayın bazı günlerinde kapsam dışı işlerde geçen süreleri, Kapsamda olan işlerde fiilen çalışmayarak işin riskine maruz kalmadıkları: 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda belirtilen tatil günleri, Yıllık izin, ücretsiz izin, ücretli izin, sıhhi izin, Eğitim kurs süreleri, FHSZ hesabında değerlendirilmeyecektir. " Dolayısıyla işin riskine fazla mesaide de maruz kalınacağından hepsinin 29 Kodunda bildirilmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Desteklediğiniz LUCA programı ise ikisinin de aksine, oran yaparak mesaiyi her iki bildirgeye de bölerek eklemekte. Sonuç olarak, FHSZ'da fazla mesai nasıl bildirilmelidir?

Cevap : SGK GENEL YAZI'sında 01 Kodunda "Çalışılan ayın bazı günlerinde kapsam dışı işlerde geçen süreleri,......................... eczane çalışanın fazla çalışması kapsam dışı işlerde geçen süreleri midir ?
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.