Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.10.2020 10:08 (Üye) Soru : Hocam Merhaba, Mükellefin işyerinin dükkan sahibi eşi ve eşine herhangi bir ödeme yapmadığı için Muhtasar beyannamesinde kira stopajını beyan etmiyoruz. Malsahibi olan eş ise emsal bedelden Yıllık gelir vergisi beyannamesi verecek ama işyeri kira beyan sınırı ( 2020 yılı için 49bin tl ) nin altında olduğu için yine de yıllık gelir vergisi ( GMSİ / iş yeri ) verecek mi yoksa işyeri beyan sınırının altında olduğu için herhangi birşey bildirmek zorunda değil mi? Teşekkür ederim.

Cevap : Beyan sınırı GV kesilmesi halinde söz konusu olur Siz kira ödemediniz GV stopajı yapmadınız Beyan sınırı hesaplaması olmaz. 2020 yılı için GV tevkifatı kesilmeden yapılan kira ödemesi 2.600 TL yi geçmesi halinde tamamı GMSİ olarak beyan edilir Hesaplanan vergi ödenir.(GVK Md.86/1-d)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.