Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.10.2020 12:43 (Üye) Soru : üstat; düzeltme verceğim muhsgk beyannamesiinde onay bekleyen sg beyeannamesi bulunmakta diye uyarı geliyor e beyanname tarama yaptığımda her hangi bir beyanname bulunmamakta hepsini iptal ediyorum yin eaynı uyara veriyor v2 den baktım orada onay bekleyen bir tane gözüküyor bunu nasıl iptal edip edebilirim ?d e beyanname de çıkmıyor ? ;

Cevap : Süresi içerisinde ya da dışında tüm ek, iptal, asıl bildirge giriş işlemlerini yukarıdaki görselde işaretlenmiş olan Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Girişi menüsünden yapmanız gerekiyor. Bu kısmı seçtikten sonra; İşlem Yapılacak Bildirge Dönemi Giriş kısmında Tahakkuk Yıl/Ay dönemi bölümünde bildirge girişi yapmak istediğiniz dönem ve ayı seçin. Sonrasında BELGE İŞLEMLERİ menüsünde Belge Mahiyeti kısmını ASIL olarak seçin. Belge Türü kısmında sigortalının durumuna uygun belge türünü seçin. Normal çalışan ise “01-Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışan” emekli çalışan ise “02-Sosyal Güvenlik Destek Primi Bildirge” seçeneğini seçin. Tahakkuk nedeni bölümünde eğer cari dönem yani süresi geçmemiş bildirge verecekseniz (A) Yasal Süresi İçinde Verilmiş APHB, süresi geçmiş bildirge girişi yapacaksanız ( B) Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB), Teşvik değişikliği ya da kanun/belge numarası değişikliği yapacaksanız (D) Belge Türü/ve ve ya Kanun Numarası Değişikliği ) kısmını seçmeniz gerekmektedir. Kanun no kısmında sigortalınız için yararlandığınız ilgili teşviğin Kanun numarasını seçiniz. Bu aşamada “Bu bilgilere sahip bildirge önceden oluşturulmuştur.Eski bilgiler ile devam etmek için Onay Bekleyen Bildirgeler menüsünü deneyiniz.Yeniden oluşturmak için Devam Tuşuna basınız.” uyarısı ile karşılaşıyorsanız önceden girmiş olduğunuz ve onaysız bir belge var demektir. Dilerseniz işleme devam edebilir, dilerseniz anasayfada ONAY BEKLEYEN BELGELER kısmına gelerek ilgili belgeyi seçip iptal edebilirsiniz. Böylece bu uyarı karşınıza gelmeyecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.