Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.11.2020 10:20 (Üye) Soru : İyi günler, cirosu sebebiyle 01 temmuz itibariyle e faturaya geçen müşterimiz için 01 ocak 2021 itibariyle e defter uygulamasına tabi olacağız. Burada bizim muhasebe programımız luca olduğu için berat indirme işlemlerini kendi programımız üzerinden yapmamız gerekiyor değilmi, bir de berat işlemleri için kendimize ait e imzamız olması yeterlimidir yoksa mali mühürmü talep etmemiz gerekiyor. İlk defa e deftere tabi olacağımız için uygulama nasıl olması gerekiyor. Bu konuda bilgi alabilirmiyiz. İyi çalışmalar.

Cevap : Merhaba; öncelikle özel entegratör ile çalışıp çalışmadığınıza bakmak gerekli. Özel entegratör ile çalışıyorsanız bunu entegratör firmalar aracılığıyla sağlayabilirisiniz her aya ait defter berat dosyalarınızı saklama yükümlülükleri kapsamında mükellefinizin ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın mali mühür bilgileriyle birlikte sistemden indirilerek saklanması gereklidir iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.