Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.10.2020 12:23 (Üye) Soru : merhaba kolay gelsin sermaye mecutta 250.000 tl dir ve hepsi ödenmişitr şimdi biz bu sermeyeyi 5000.000 tl ye cıkarıyoruz SERMAYE TESPİT RAPORUNUN SONUÇ KISMINDA YAPILAN SERMAYE ARTISI SONRASI ŞİRTKET SERMAYESİ ÖZ VARLIK İÇİNDE .... YASAL ORANDA KENDINI KORUMAKTADIR DİYE BİR KISIM VAR VE ÇERKEKZKÖY TİCARET ODASI BU ORANI İSTİYOR BİZDEN . SU ANKİ ÖZ SERMEYE -(EKSİ)983.026.21 TL DİR. ACİL YARDIMLARINIZI BEKLİYORUZ İLK DEFA YAPIYORUZ TEŞEKKÜRLER. BAZI HESAPLAMA TABLOLARI VAR İTO DA AMA BİZ YAPAMADIK YARDIMCI OLURMUSUNUZ Cevap:Sayın, sermaye artışında eski sermayenin ödenmiş olması ve TTK 376.maddesi gereği yarısı veya fazlasının korunması gerekir, ancak eksiye düşmesi halinde bu elbette raporda yer almalı, ancak böyle bir durumda artacak rakam ve tescilden önce ödenecek rakam tescil edilecek sermayenin yarısının ödenmiş olması ve özvarlığı düzelten oranda olması gerekir. bunu ilgili müdürlüğe sorunuz, şirketin özvarlığı ekside artış ne kadar yapmalıyım ve ne kadarını ödemem gerekir diye, uygulama TTK 376 maddenin uygulama tebliğine göre yapılmaktadır. bana göre; tescilli sermaye + özvarlık X 2 tutarına çıkarılması gerekir, bu çakarılacak rakamın yarısıda tescilden önce ödenmesi gerekir. iyi çalışmalar, Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi cevabınız için teşekkürler ilgili sicil müdürlüğü bizden herhangi bir ödeme yapmammızı istemiyor sadece sunu yazmıslar (yapılan sermaye artışı sonrasında şirket sermayesi öz varlık içinde %...... yasal oranda kendını korumaktadır.) bize sordukları sadece bu oran sizden ricam yanlış bir şey yapmamamk adına yardımcı olmanız cok tesekkur ederım

Cevap : Evren bey aynı soruyu üç defa sormanız anlaşılmamış olup, cevap da aşağıdaki şekilde verilmiştir. iyi çalışmalar, sermaye artışında eski sermayenin ödenmiş olması ve TTK 376.maddesi gereği yarısı veya fazlasının korunması gerekir, ancak eksiye düşmesi halinde bu elbette raporda yer almalı, ancak böyle bir durumda artacak rakam ve tescilden önce ödenecek rakam tescil edilecek sermayenin yarısının ödenmiş olması ve özvarlığı düzelten oranda olması gerekir. bunu ilgili müdürlüğe sorunuz, şirketin özvarlığı ekside artış ne kadar yapmalıyım ve ne kadarını ödemem gerekir diye, uygulama TTK 376 maddenin uygulama tebliğine göre yapılmaktadır. bana göre; tescilli sermaye + özvarlık X 2 tutarına çıkarılması gerekir, bu çakarılacak rakamın yarısıda tescilden önce ödenmesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.