Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.10.2020 11:40 (Üye) Soru : GERÇEK USULDE MÜKELLEF TAKSİCİ BİR MÜŞTERİMİN TAKSİSİNDE ÇALIŞAN ŞÖFÖR 4,5 GÜNDÜR İŞE GELMİYOR. TELEFONUNUDA AÇMIYORDU, KENDİSİNE ULAŞAMADIK. ÜSTELİK ARABAYADA HASAR VERMİŞ. BİZDE BUNU KENDİ İSTEĞİYLE ÇIKTI DİYEREK SGK'DAN ÇIKŞ VERDİK. ŞİMDİ BİZE ARABULUCU AVUKATTAN YAZI GELDİ. BU DURUMDA NE YAPABİLİRİZ ? KOLAY GELSİN ÜSTAD

Cevap : İşe gelmeyen işçiye ihbar çekme süresi için öncelikli olarak işçinin işe gitmediği günlerin tutanak tutularak tespit edilmesi gerekmektedir. Bu tutanaklarda çalışan kişilerden şahit olması da önem arz etmektedir. Daha sonra bu konuyla ilgili işçiye bir ay içinde ihtar çekilir. Ancak ihtarın ulaşmasından sonra tutanak tutulup iş akdi sonlandırılabilir. Bu durumunda yargıya intikal etmesi durumunda işçi savunması ve işveren savunması dinlenir.İş sözleşmesi feshedilen işçi fesih bildiriminde sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli bir sebep olmadığı iddiası ile fesih bildiriminin tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde iş mahkemesinde dava açabilir. İŞçi için işe gelmeme ihtarları çekilip 25/ II ye göre çıkış yapabilirdiniz. Şİmdi Arabulucu ile işçinin talepleri hakkında görüşmek durumundasınız. Öncelikle araç hasar tespitine ilişkin tutanak hazırlamalı işe gelinmeyen günler için yasal nedenli açıklama istenilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.