Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.10.2020 09:10 (Üye) Soru : Merhaba üstadım, Basım yayın sektöründe faaliyet gösteren, kendisine ait herhangi bir üretim tesisi, imalatçı belgesi bulunmayan mükellefimiz, Eylül ayında yurt içinde farklı firmalara bastırdığı kitaplarla ilgili ihracatçı bir firmaya yetkisi olmamasına rağmen İHRAÇ KAYITLI fatura düzenlemiş ve ihracatçı firma tarafından kitapların ihracatı gerçekleştirilmiştir. Gümrük beyannamesinde firmamız imalatçı olarak gösterilmiş. Bu ihraç kayıtlı fatura ile ilgili gerek muhasebe kayıtları, gerekse KDV beyannamesinde nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında sizlerden görüş talep etmekteyim, yardımcı olursanız sevinirim. Sağlıklı günler dilerim...

Cevap : Bilindiği üzere KDVK 17/4-n maddesine göre kitap teslimleri KDV den istisna edilmiştir.Satışın ihraç kayıtlı olup olmaması önemli değilidir. KDVK MADDE 17/4-n) 21/6/1927 tarihli ve 1117 sayılı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu hükümlerine göre poşetlenerek satılanlar hariç olmak üzere basılı kitap ve süreli yayınların teslimi (Bu bent hükmünün uygulanmasında, bu maddenin ikinci fıkrasında belirlenen had uygulanmaz.) Kdv den istisnadır. Yapılan teslim KDV Beyannamesinde .Tam istsina bölümünde 355 kod ile beyan edilir. Muhasebe kaydı olarak aşağıdaki kayıt yapılır. 120/102/100 (B) 600 (A)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.