Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.10.2020 10:42 (Üye) Soru : Üstadlar mrb. Sorum 2 Ltd şirketin birleşmesi ile ilgili olacak. 2 şirkertede 2 şer ortak var. Biri A ve B ortak ikisinde imza yetkili %50 ortaklık diğeri A ve C ortak var. %50 ortaklık. Sadece A imza yetkili. AB olan şirketi AC ile birleştirmek istiyoruz. Yani yeni ortaklık A B C şeklinde olacaktır. Kolaylaştırılmış birleşme mi yapabiliriz yoksa yeni bir şirket kuruluşu ilemi birleşmemiz gerekir. Oda sitesinde birleşme ile ilgili bilgiler var. Ancak bazı hususları anlayamadım. Özelikle izlenecek yol haritası ve iki şirket açısından da öncelikle yapılacak işlemler be sıralaması hakkında net bir bilgi yok. Birde devir olan şirkette ki Taşıtlar ve gayri menkulleri için trafik ve tapuda devir alan şirkete tescilde devir olurken harçtan muaflarmıdır. Tşk.

Cevap : şirket bilgilerinize göre kolay birleşme yapılamaz, normal birleşme usullerine göre birleşme yapılmalı, birleşmede aranılan süreç ve belgeler İTO web sayfasında yer almaktadır, ayrıca kuruluş şeklinde (devir yolu ile birleşmede) elbette yapılabilir, bu şirket ortaklarının vereceği karardır. taşıt ve taşınmazlar tescilde ilgili sicil müdürlüğü durumu ilgili kurumlara tarafınızdan verilecek beyan üzerine birdirmekte ve işlemler ilgili kurumlarca sonuçlandırılmaktadır, siz süreç sonunda gidip yeni belgelerinizi bir ücrete mukabil alabileceksiniz, iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.