Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.10.2020 13:09 (Üye) Soru : Firmamız esas sözleşmesinde yk üye sayısı 4 olarak yazmaktadır yani mecburen 4 üye olmalıdır Üyelerden biri ayrılmak istemektedir Başka üye atamak istemeyen firma üye sayısını esas sözleşme değiştirerek 3 yapacaktır Bu durumda 4 olan üye sayısı g.kurulda 3 olarak değişecek Mecburen aynı genel kurul da çıkmak isteyen üye de üyelikten çıkarılmalıdır ki sayı 3 e inmiş olsun Bu g.kurulda nasıl bir işlem ve tutanağa ibare konulmalıdır? G.kurul tarihinde çıkmak isteyen yk üyesinden istifa yazısı alıp tutanağa; ""Yönetim kurulu üyelerimizden Ali H....nin üyelikten ayrılma isteğine ilişkin yazılı talebi sonucu üyelikten ayrılmasına oy birliği ile karar verilmiştir."" Tutanağa yazılacak bu ibare doğru olur mu? Ayrıca tutanakta tekrar kalan üyelerin isimleri ve üye sayısı belirtilmeli mi? Bu durum bu şekilde mi çözülmelidir başka yöntemi var mıdır ne yapmalıyız? İyi Çalışmalar

Cevap : Genel Kurul da gündemde öncelikle madde tadili yapılabilir, ardından yönetim kurulu üyesinin istifası kabul edilebilir, ki yazdığınız ifade olabilir, diğer üyelerin süresi devam ettiği için yazmanıza gerek olmayacak. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.