Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.10.2020 14:16 (Üye) Soru : Merhaba Üstat, 2 şirketi kolaylaştırılmış birleşme yoluyla birleştireceğiz. A şirketini B şirketi ile birleştireceğiz. B şirketinin geçmiş yıllar zararını kullanmak istiyoruz. Ancak B şirketin öz sermayesi zararın tamamını mahsup edecek seviyede olmadığı için A şirketini B üzerinde birleştirmek istiyoruz. Bu arada B nin tüm (% 100) hisselerine A şirketi sahip. Birleşmeyi B şirketi üzerinde yapıp (A şirketini yok edip) geçmiş yıllar zararlarını mahsup edebilirmiyiz. Bu duruma engel bir husus var mıdır?

Cevap : geçmiş yıl zararlarının kullanımı ifadesi anlaşılmadı, ancak birleşme sonrası devir alan şirketin sermayesinin özvarlığı içinde yarısı veya fazlasını korur durumda olması zorunludur, aksi halde birleşme yapılamaz, burada devir olan ile devir alan sizin takdirinize kalmış, genel uygulamada özvarlığı olumlu olan şirket bünyesindeki birleşmelere rastlanılmaktadır. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.