Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.11.2020 13:00 (Üye) Soru : Sayın Danışman, iyi günler, Mükellefin sigortalı çalışanı Temmuz Ağustos Eylül dönemlerinde Pandemi Ücretsiz İzinde olduğu için MuhSgk beyannamesini oluşturmak istediğimizde 012 kaydı olmadığı için 012 bilgisi girilmelidir uyarısı veriyor ve Beyanname onaylanmıyor, Defter Beyan Kayıt Sisteminde 012 Personel Gider Kaydını sıfır olarak (gerçeğe uygun şekli ile) kayıt eklemeyi deneyince de DBS sıfır tutarlı kayıt işlemi yapmıyor ve dolayısıyla MUHSGK Beyannamesine 012 gelmiyor ve beyanname onaylanamıyor? Ne yapmamız gereklidir? Teşekkürler, iyi çalışmalar...

Cevap : Ödeme Türü 012: Diğer Ücretli : Gelir Vergisi Kanunu 61.Maddesi gereği İşyerinde diğer ücretle çalışan personele yapılan( iş kanunu gereği bankaya yatırılan veya elden ödemelerde makbuz kesilen) ödemenin Gelir vergisine tabii toplam tutarı ÖDEMELERİN Gayrisafi Tutarına kesilen toplam vergi ise Vergi Kesinti tutarına yazılacaktır. Ücretsiz izinli olan işçinin bu kod da "girilmelidir" diye uyarı vermemesi gerekir. Ödeme yapılmayan işçiye bu sütunda bildirimde yapılmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.