Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.10.2020 09:22 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım merhabalar, Lokanta usulü ev yemekleri yapıp satan bir şahıs işletmesi mükellefimiz var 30.09.2020 tarihi itibariyle kapatıp işyerini devir ediyor, Devir alan kişi de 01.10.2020 tarihi itibariyle açılış yapıyor. Sorum şu ki; Devrederken işyerindeki demirbaş olarak bulunan; Buzdolabı, Setüstü Ocak, Mikro Dalga Fırın ve Masa Sandalye Takımlarını devir alan kişiye %18 Kdv ile 30.09.2020 tarihine fatura ettik. Bu şekilde Kdv oranı doğru mu? çünkü yeni nesil yazarkasa pos cihazınıda devrediyor onun içinde %18 Kdv li fatura kestik fakat Servis; ökc faturasının kdv' si %8 olacak demiş. bizde %8 olarak düzelltik. Yani 2. el demirbaşta Kdv Oranı%18, Yeni Nesil Pos Cihazlarında %8 midir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Demirbaş ve diğer ATİK ler için hesaplanan % 18 KDV doğrudur. ÖKC için KDV oranı % 8 dir. Birinci el ikinci el ayrımı yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.