Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.10.2020 13:03 (Üye) Soru : merhaba sayın yetkili, Mersin ilinde HES lisansı almış olan firmamız santralinin yapımına başlamıştır. fakat firmamız bu inşaatı başka bir firmaya yaptırmaktadır. santrali bize hazır bir şekilde teslim edecekler. bizde santralinin işletilmesini sağlayacağız. yani bizim firmamız adına inşaat için sgk dosyası vs açılmamıştır. İnşaatın yapımını denetlemek ve gözlemlemek için firmamızın yetkilileri inşaat mühendisi çalıştırmak istiyor. Bu durumda ; 1-mersin ili ilgili adrese sgk dosyasını kendi adımıza mı açtırmamız gerekiyor.? 2-yüklenici firmanın açmış olduğu sgk dosyasına alt işveren mi olarak göstermek mantıklı.? (firmamızın merkezi istanbul'dur)

Cevap : Asıl işveren : Sizin firmanız Taşeron : iş alan firma Alt işveren sizin altınızda sgk dosyası açmıştır. Asıl işveren tarafından görevlendirilen işçilerin işgörmek amacıyla görevlendirdiği mühendislerin Alt işverenin yapmayı üstlendiği iş için sigortalı çalışması, İşin alt işverenin işyerinde yürütülmesi, sebebiyle alt işveren dosyasında ya da aasıl işverene bağlı 04 koduyla yeni bir alt işveren dosyası açılarak bildirilebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.