Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.10.2020 14:40 (Üye) Soru : MERHABALAR. 2020/8.AY DA 7252 KANUNUNDAN FAYDALANMAK İÇİN BAŞVURU YAPILDI.TEŞVİK SÜRESİ 1 AY OLARAK ÇIKIT VE 8.AYDA YARARLANABİLDİK. 9.AYDA TEKRAR BAŞVURU YAPILDI. DURUM:TEŞVİKTEN YARARLANAMAZSINIZ. MESAJ:BU SİGORTALI İÇİN 7252 SAYILI KANUN KAPSAMINDA TANIMLAMA YAPILMIŞTIR. DİYE MESAJ VE BİLGİ DURUMU ÇIKIYOR. 3 AYLIK YARARLANABİLECEK BU KANUNDAN SADECE 1 AYMI FAYDALANACAĞIZ ŞİMDİ. SGK'YA GİDİLDİ ONLARINDA BİLGİSİ YOK. BU KONUDA NE YAPILABİLİR.KARŞILAŞILAN BİR DURUMMU. TEŞEKKÜR EDER,İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİZ.

Cevap : Yapılan düzenlemeyle; - 4447 sayılı Kanunun geçici 23’üncü maddesi kapsamında 1/7/2020 tarihinden önce kısa çalışma başvurusunda bulunan özel sektör işyerlerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sigortalıların işyerindeki kısa çalışmasının sona ererek aynı işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönmeleri, - 4447 sayılı Kanunun geçici 24’üncü maddesi kapsamında 1/7/2020 tarihinden önce başvuruda bulunarak nakdi ücret desteğinden yararlanılması ve nakdi ücret desteğinden yararlanan sigortalı için haftalık normal çalışma süresine dönülmesi, Durumunda özel sektör işverenlerine bu sigortalılardan dolayı 31/12/2020 tarihini geçmemek üzere kısa çalışmanın/nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren üç ay süreyle, kısa çalışma ödeneği/nakdi ücret desteği alınan aylık ortalama gün sayısı kadar, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan işçi ve işveren hissesi primlerinin tamamı tutarında prim desteği sağlanacaktır. Normal çalışmaya geçilen tarihiniz Haziran ayı ise sadece ağustos ayını verecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.