Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.10.2020 09:42 (Üye) Soru : Sayın danışman mali musavirligini yapmış olduğum ve bilanço usulüne tabi bir ferdi işletmeyi gvk 81. maddesi hükümleri çerçevesinde nevi değişikliği yaparak limited şirkete dönüştüreceğiz.Donusum yapılan şahıs firmasina ait aktif kıymetler için (stok,demirbaş,taşıt vb) kurulacak limidet şirket adına fatura düzenlemesi gerektiği konusunda bir çok ozelge bulunmaktadır.Ancak bu ozelgelerde düzenlenecek faturanın hangi tutarlar. Üzerinden olacaği, düzenlenek faturanın KDV den istisna olacağı net olmasına karşın bu fatura bedellerinin KDV beyannamesi ile istisna kapsamında beyan edilip edilemeyeceği ayrıca duzenlenecek faturaların 5.000 TL üstü olması durumunda BS formu ile beyan edilip edilmeyecegi ve düzenlenecek faturaların şahıs firması muhasebe kayıtlarına ne şekilde alınacağı konusunda idarece bir açiklama bulunmamaktadır.Bu konuda bir bilgilendirme yaparsaniz sevinirim.sagilarimla

Cevap : Fatura defter değeri (Kayıtlardaki değer ) üzerinden düzenlenir.KDV beyannamesinde kısmi istisnalar bölümünde 204 kod ile beyan edilrir. 5 Bin liranın üstündeki işlemler B formunda bildirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.