Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.10.2020 09:49 (Üye) Soru : Merhabalar, Birden fazla fatura var, bu faturalar için karşılık kaydı atıldı ama tek tek değil de toplu bir kayıt atıldı ve sonra da bu kayıt iptal edildi. Burda sorum birden fazla fatura için tek bir tane karşılık kaydı atılabilir mi? Sorun teşkil eder mi? Örnek vermek gerekirse 30.000, 12.000 ve 3.000 TL tutarlarında 3 fatura için karşılık kaydı atmak istiyoruz ve toplamı olan 45.000 TL 381 hesaba tek bir kayıt şeklinde atılıyor. 3 fatura için ayrı ayrı değil de toplam tutarın kaydı atılıyor? Bu kayıt doğru olur mu? Umarım bu sefer anlaşılır olmuştur. Kime danışacağımı da bilemedim başka. Teşekkürler Eda SEKMEN

Cevap : Muhasebede "kayıt atılma" diye bir kavram olmaz. "Yevmiye kaydı yapıldı" kavramı kullanmanızı öneririz. TDHP kurallarına göre her işlem için ayrı ayrı yevmiye kaydı yapılır."Karşılık kaydı atmak " nedir anlamadık. 381 hesaba da her fatura ayrı ayrı kayıt edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.