Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.10.2020 09:48 (Üye) Soru : Mrb. Ltd şirket birleşmelerinde daha önce sorduğum tapu ve trafik alım satım harçlarından muaf mıdır ? sorunun cevabı ücret mukabili yeni belgelerinizi alabilirsiniz şeklinde geldi. Bu ücret alım satım harçları mıdır ? yoksa devirde bu harçlardan muafmıyız. Birde deviir olan ve alan şirketin ortakları ve hisseleri aynı kişiler ise devir olan şirkette dağıtılmayan karlar ile ilgili bir sorun olur mu. Bu karlar devir olmadan dağıtılması şartı varmıdır. Yoksa devir olduktan sonrada dağıtılabilir mi. tşk.

Cevap : Birleşme sonrası taşınır ve taşınmazlar için ücretler ilgili işlemi yapacak kurumlara ait bilgi olup paylaşım duyumlardan ibaretti, diğer taraftan birleşme ile tüm bilanço değerleri devir alan şirketin bilançolarına (mali kayıtlarına)geçeceği için problemin olmayacağı değerlendirilmekle birlikte sorunuzun konusu mali bölümlerden sorulması gereken konulardandır. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.