Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.10.2020 16:07 (Üye) Soru : Mükellefimiz gayrimenkul 2014 yılında bir adet depo almıştır. Kendi kullanımda olan depoyu satmayı düşünmektedir. Satış işleminde kdv uygulaması yapılacak mıdır? Kurumlar vergisinden %50 oranında istisna yapılacaktır. 5 yıl özel fonda tutulduktan sonra sermayeye eklenmeme durumunda olduğunda özel fonda yer alan tutar o yılki kurumlar vergisine eklenerek mi vergilendirilmesi yapılması gerekiyor.

Cevap : KVK 5. madde ki ve KDVK 17/4- maddesindeki koşullar varsa G.Menkul satışından elde edilen kazancın % 50 KV istisna edilir KDV hesaplanmaz. Kar 2 yıl içinde sermayeye ilave edilebilir veya 5 yıl Pasif de fon hesabında tutulur.5.yıl sonunda bu fon için vergileme olmaz.5 yıl sonra sermayeye eklenecek diye bir zorunluluk yok.İstenildiği gibi kullanılanılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.