Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.10.2020 09:36 (Üye) Soru : firmamız e fatura e arşiv e irsaliye kullacısıdır.ihraç kayıtlı fatura kestik.fatura bölümünde seçimi ihraç kayıtlı olarak seçim yaptık.ancak faturanın üzerine ihraç kayıtlı satış olup kdv tahsil edilmemiştir dip notunu sevhen yazmadık.maliye bu yüzden kdv kadar usülsüzlük cezası kesmiş.sorum,e belge kullanan firma fatura tipini zaten seçimli yapıyorken bu not yok diye bu cezanın kesilmesi doğrumudur.yersiz mi kesilmiştir.cevap için teşekkürler.

Cevap : VUK hükümlerine göre Fatura ve benzeri belgelerde belirtilmesi gerek şerhlerin yazılmaması şekli bir noksanlıktır. VD nin yaptığı işlem VUK hükümlerine uygun olduğu görüşündeyiz. Cezanın doğru veya yanlış olduğuna ihtilaf halinde yargı karar verir Ceza ihbarnamesine 30 gün içinde Vergi mahkemesinde dava açma hakkınız vardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.