Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.10.2020 19:15 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım merhabalar, 4A Sigortalı, Sözleşmeli olarak çalışan bir mükellefimiz; Aynı zamanda 01.10.2020 tarihinde şahıs işletmesi olarak açılış verdi. Sorum şöyle ki; 4A sigortalı olarak çalıştığı işyeri bugün çıkışını verecekmiş mükellef ise işşizlik maaşından faydalanmak istiyor, gerekiyorsa şahıs işletmesini hemen devrederim kapanış veririm diyor. Yani İşsizlik maaşından faydalanabilir mi? Faydalanması için ne yapması gerekiyor? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : İşsizlik Ödeneğinden Yararlanma Koşulları Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak, Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak, işveren olarak gelir elde etmemelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.