Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.10.2020 09:04 (Üye) Soru : Merhaba Şirketimiz tarafından yapılan huzur hakkı ödemelerini muhtasar beyanname bildirirken 1003A mı 1003B mi diye araştırırken daha önce verdiğiniz cevaplarda sgk dan muaf olduğu için 1003b denmiştir.Ancak VUK 122 nolu sirkülerde ücret tanımına huzur hakkı da dahil edilmiştir.3.bolumde .......Bu imkândan faydalanmayı tercih eden mükellefler/işverenler ücret ödemelerine ilişkin vergi kesintilerini ve sigortalının sigorta primleri ve kazançları toplamı, meslek adları ve kodları ve prim ödeme gün sayılarını 1003B Beyanname kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile beyan edeceklerdir. demektedir. Yani yapılan huzur hakkı ödemelerini 1003A mı 1003B mi bildireceğiz. Teşekkürler

Cevap : 1003B formatını ŞİRKET ADINA ŞİFRE almış olan mükellefler kullanır. Bu mükellefler SADECE ÜCRET DEN kesilen vergileri ve SGK bildirgesindeki bilgiler beyan eder . Diğer vergi kesintilerini ise 1003A formatındaki beyannameyi veririler 1003A da ücret ile ilgili bilgiler yeniden girilmez. Yukarıdaki tanımlamaya göre Ücretler (huzur hakkı ödemesi dahil) Şirket adına şifre ile 1003B formu ile gönderiliyor ise bu beyannamede beyan edilir. Büro işleten meslek mensupları müşterilerinin vergi kesintileri ve sgk bildirimleri için 1003A formatını kullanırlar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.