Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.10.2020 12:51 (Üye) Soru : Merhabalar Sayın Yetkili, 4447 Geçici 23 ve 24. Maddesini okudum net bir sonuca ulaşamadım. Benim anladığım Normalleşme desteğinden yararlanmak için şirket çalışanlarının tümünün normal çalışmaya geçmesi gerekir. KÇÖ İLE NÜD yararlanamaz. Doğru mudur? konuyla ilgili yardımlarınızı rica ediyorum İyi çalışmalar.

Cevap : Salgın döneminde kimi işyerleri faaliyetini tamamen durdurmadı ve kısa çalışma ödeneğinin şartı olan haftalık çalışma süresini en az üçte biri oranında azaltarak (haftalık 30 saat ve daha az çalışma) kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. 1 Haziran’dan sonra da aynı şartlarda çalışılmaya devam ediliyorsa ödenekten yararlanılmaya devam edilecektir. Ancak işveren, 1 Haziran’dan itibaren tam olarak çalışmaya düzenine geçerse kısa çalışma ödeneği de son bulur. İşyerinin kısmi çalışma düzenine geçmesi de bir normalleşme sürecidir ve kçö devam edecektir. Eğer tam zamanlı çalışma başlamışsa bu işkura bildirilmeli ve kçö sonlanmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.