Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.10.2020 13:09 (Üye) Soru : merhaba sayın danışmanım 1.suriyeli işçilerin maaşı asgari ücret olur mu 2.suriyeli işçi çalıştırmanın kota sınırı var mıdır istediğimiz kadar suriyeli işçi çalıştırabilir miyiz 3.suriyeli veya diğer yabancılar 27103 ve 6111 teşviklerinde faydalanabilir mi 4.türk vatandaşı olmayanlar teşvikten faydalanamaz cümlesi doğru mudur

Cevap : 1. olur 2 İş yerinizde geçici koruma kartı (GKK) sahibi bir Suriyeli işçi çalıştırmak için SGK ya kayıtlı en az bir Türk personelinizin olması yeterlidir, berberler, oto sanayiler ve diğer tüm çırak ve kalfa ihtiyacı olan küçük esnaflar isterlerse çalışma izni alarak iş yerlerinde bir Suriyeliyi yasal olarak çalıştırabilirler. Her bir Suriyeli için en az 10 Türk personel olması gerekmektedir. Çalışacak Suriyeli sayısı toplam personelin %10 undan fazla olamaz. Suriyeli işçiye ödenecek ücret asgari ücret veya üstü olmalıdır, diğer yabancılar için taban ücret asgari ücretin bir buçuk katıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.