Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.10.2020 14:47 (Üye) Soru : Sayın Uzman; 3 gün ve üzerinde işgöremezlik raporu alan bir personelin, çalışmadığına dair bildirimleri yapılmak şartıyla, maaşını kesmeden 30 gün olarak sgkya bildirmemizde işveren için bir sorun olur mu? Herhangi bir cezai müeyyidesi var mıdır? Teşekkürler.

Cevap : stirahat raporu alan işçiye SGK tarafından rapor parası ödenebilmesi için işçinin raporlu olduğu sürede çalışmamış olması ve işveren tarafından e-bildirge sisteminde işçinin çalışmadığı günler için eksik gün nedeni olarak “01-İstirahat” seçeneğinin işaretlenmiş olması gerekiyor. Bu şekilde, SGK söz konusu işçi için “çalışmadı” bildiriminin yapıldığını kabul ederek işçiye rapor parasını ödüyor. istirahat döneminde ödenen rapor parası açısından işverenin çalışanlarına ödediği ücreti tam olarak SGK’ya bildirmesi de mümkündür.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.