Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.10.2020 12:12 (Üye) Soru : Merhaba, e Arşiv fatura olarak Mikro İhracat Faturası kesiyoruz KDV istisna olarak. (ETGB) Faturalarımızı Türk Lirası olarak düzenliyoruz. UPS ile yapmış olduğumuz Mikro ihracatlarda KDV İADESİ talebinde bulunabilirmiyiz. Ayrıca etgb ile yapmış olduğumuz mikro ihracata konu kdv iadesi ürünler gümüş yani alışta kdv yok sadece aynı ürünler için işçilik kdv si var bu işçiliğin kdv sini iade talep edebilirmiyiz.

Cevap : Posta ve hızlı kargo taşımacılığı yolu ile yapılan ihracatın, kargo şirketi adına düzenlenen, malı yurt dışına gönderilen mükellefin bilgisinin yer aldığı ve gümrük müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanan ve VEDOP (Vergi Daireleri Otomasyon Projesi) sistemine aktarılan ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) ile tevsiki mümkün bulunmaktadır. Bu şekilde yapılan ihracatın tevsiki için ETGB'nin çıktısının vergi dairesine ibrazı halinde; -İhraç kaydıyla alınan ve kargo taşımacılığı yoluyla ihracatı gerçekleştirilen mallara yönelik olarak imalatçı tarafından, -KDV ödenerek alınan ürünün posta (Kargo) yoluyla yurtdışına gönderilmesinde ise kargo şirketi adına düzenlenen ETGB İhracat Beyannamesi (Mikro İhracat) ile ihracatçı tarafından 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 11. maddesi ve KDV Genel Uygulama Tebliğinde belirlenen esaslar gereğince iade talep edilmesi mümkündür. Gümüş işçiliğine ilişki yüklenilen kdv sinin iadesi talep edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.