Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.10.2020 12:00 (Üye) Soru : Değerli Üstadım Merhaba, iki adet sorum olacaktı. 1. Şahsın üstüne kayıtlı aracını şahıs firmasında kullanmak istediğinde vergi dairesine bildirim zorunluluğu var mıdır? yoksa şahıs firması olması sebebiyle aracına ait giderleri kullanabilir mi?bildirimde bulunmamasının cezayi bir müeyyidesi var mıdır? 2. şahıs firması olan bir mükellef kendi adına olan iki adet aracından bir tanesini karlı sattığı durumda aradaki kar'a isabet eden kısma vergi ödemesi gerekir mi yoksa mükellef olmayan vatandaş gibi üç araca kadar bir istisna durumu var mıdır? Saygılarımla

Cevap : 1-Mükellef özel aracını ticari işinde kullanacak ise aktifine kayıt edecek ve bu durumu VD bildirecektir. 2-Aktife kayıtlı olmayan özel aracın aracın satışından elde edilen kazanç bildirilmez.(Bir yılda 3 araç satışından az olduğu için)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.