Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.10.2020 13:10 (Üye) Soru : Merhaba Kendi çalışmasından dolayı 4a (eski ssk) emeklisi olan kadın ayrıca eşinden dolayı [eşin vefat tarihi:2016] 4c (emekli sandığı) dul aylığı almaktadır. Memur olan babası 1969 yılında, annesi ise 2020 yılında vefat etmiştir. Aşağıdaki tabloya göre hangi maaşları almaya hak kazanabilir. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Kişi : 4a (SSK) Emeki Aylığı Alıyor. Eş : 4c (Emekli Sandığı) Vefat :2016 Dul Maaşı Alıyor. Baba : 4c (Emekli Sandığı ) Vefat 1969 Anne : 4B (Bağ-Kur) Vefat 2020

Cevap : Kendi ssk 4a emkli maaşını eşinden dul aylığını Anne-babanın ölümünün 30 Eylül 2008 sonrası olması halinde ;- Her ikisi de SSK'lı ise yüksek aylığın tamamı, düşük aylığın da yarısı bağlanır .- Her ikisi Bağkurlu ise yüksek aylığın tamamı, düşük aylığın yarısı ödenir. - Her ikisi Emekli Sandığı'na tabi ise yüksek olan maaş bağlanı r.- Her ikisi de 1 Ekim 2008'den önce memur olan eski memursa yüksek olan maaş ,- Her ikisi de 1 Ekim 2008'den sonra memur olmuşsa yükseğin tamamı, düşük olanın ise yarısı bağlanır .- Anne, babadan biri Bağkur ya da SSK'lı, diğeri Emekli Sandığı'na tabi ise yetim iki maaşı tam alır .Ölümlerden biri 1 Ekim 2008 öncesi ise; - İkisi SSK'lı ise yüksek olan tam, düşük olan yarım ödenir .- İkisi de Bağkurlu ise yüksek olan maaş bağlanır .- İkisi de memur ise tercih edilen aylık bağlanır .- Sigorta statüleri farklı ise tam maaş bağlanır. Ölümlerden ikisi de 1 Ekim 2008 öncesi ise ;- Anne ve babanın sigortalılık statüsü farklı ise iki maaşın ikisi de tam ödenir. - İkisi de SSK'lı ise yüksek olan tam, düşük olan yarım ödenir .- İkisi de Bağkurlu ise tek maaş ödenir.- İkisi de devlet memuru ise ve memurluk 1 Ekim 2008'den önce başladı ise tercih edilen aylık tam ödenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.