Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.10.2020 09:44 (Üye) Soru : Merhaba 1- farklı ilçede irtibat bürosu açan meslek mensubu, atadığı yetkili meslek mensubu adına tabela mı çıkar, yoksa kendi adına mi? 2-tarifedeki rakamlar KDV dahil dir değil mi? Yani stopaj + tahsil edilecek = tarife 3-2021 yılı için kağıt, internet, kırtasiye.. masraflarını mükelleften talep etmek neye göre ve nasıl oluyor? 4-smmm ofisi için önce vd gidip vergi mükellefiyeti açmak, sonra odaya kayıt işlemi mi olur? Yol nedir? 5-bir gerçek kişi şahıs işletmesi, satın aldığı veya maliki olduğu iş yeri veya meskeni, aktifine istediği zaman kaydedebilir mi? Amortisman ayırmaya başlayabilir mi? 1. Sınıf ve 2. Sınıf mükellef nasıl yapar?

Cevap : 1-SMMM ilçelerde irtibat bürosu veya şube açamaz. 2-Tarifedeki rakamlar KDV dahil rakamlardır. 3-Böyle bir talep için tarifede bir belirleme yoktur. Meslek mensubu ile müşteri anlaşarak belirler.Aldığı bedel için e-smm düzenler 4-VD de mükellefiyet tesisi ettirilir.Yoklama fişi ve Vergi levhası ile odaya müracaat edilir.Oda Büro tescil belgesi düzenler üyeye verir. 5-Gerçek kişi G.menkulü iş yeri olarak kullanacak ise Kullanmaya başlamadan önce VD bildirir.Amortisman ayırır. Yıllık % 2 .Bilançoda 252 hesaba kayıt eder Karşı hesap 500 olur.İşletme defterinde ise Defter beyan sisteminde kayıt eder. .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.