Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.10.2020 17:19 (Üye) Soru : merhaba şirketimiz iş sözleşmesini fazla çalışma dahil şekilde yaptı her ay bordroda fazla mesai ücreti tahakkuk etmekte ben kıdem tazminatı yazısı alarak ayrılmak istiyorum. kıdem tazminatı hesaplanırken fazla çalışma ücrtei olarak gösterilen tutar dahil edil melimi? ayrıca iş sözleşmesinde maktu ucret dışında sosyal yardım mahiyetinde yapılan ödemeler hiç bir surette ücretin unsuru addelimez maddesi var bu madde ye istianden her ay bordro yansıyan yol yardımı ve yemek yardımı ticket ücretide mi dahil edilmeycek. benim bildiği kadrayla sürekllik arz eden herşey dahil edilmelidir. bilgi rica ederm.

Cevap : Süreklilik arzeden nakit ve nakite ilişkin ödemeler ücrete dahildir ve sözleşmelerde bulunana kanuna aykırı hükümlerde hesaplama yapılırken dikkate alınmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.