Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.10.2020 09:58 (Üye) Soru : sayın danışman sorum şu şekildedir. Yıllık gelir mükellefi olan bir müşterimiz tüp bebek tedavisi görmektedir. aynı zaman bilanço esasına göre deftere tabi BA BS vermektedir. Bu tedavi ile ilgili hastane kendisine fatura kesti ve BA BS ye giriyor. bu faturaları firmanın muhasebe kayıtlarına alıp BA BS de bildirmek gerekli midir? ikinci sorum yoksa muhasebe kayıtlarına almadan BA BS de bildirip yıllık gelir vergisi beyanından mı düşmek gerekiyor tabi yıllık gelirin %10 unu aşmıyorsa. yada yıllık gelirin %10 unun aşıyorsa hiç bildirmemek mi gerekiyor.

Cevap : Mükellefler özel harcamaları ile ilgili aldıkları fatura ve benzeri belgeleri B formun da bildirmezler. Yazpılan sağlık harcaması GVK 89. maddedeki koşullara göre yıllık GV beyannamesinden indirebilirler.İndirim Yıllık GV de beyan edilen gelirin % 10 u kadarı indirilir Fazla olan kısım indirilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.