Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.10.2020 15:49 (Üye) Soru : Merhabalar, Sorum şu olacak: firmamıza haftanın belli günlerinde çalışmak üzere lise stajeri aldık, - firma olarak bizim yapmamız gereken resmi bir işlem var mıdır ? - stajere ücret verme zorunluğu var mıdır ? - ücret vermek istersek bordro da ne şekilde göstermek gerekir ( çünkü Sigortayı okul yapıyor, bordro da SGK ve Vergi kesintileri olacak mıdır) Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar diliyorum

Cevap : GVK 23/12.Maddesi aşağıdaki gibidir. "3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanununa tabi çırakların asgari ücreti aşmayan ücretleri. GV den istisnadır. Aynı Şekilde DV II sayılı Tablonon 32. fıkrasına göre GV den istisna edilen ücretlerden DV hesaplanmaz. Vergi kesilmeyen çalışanlar Muhtasar beyannamede beyan edilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.