Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.10.2020 15:09 (Üye) Soru : Merhaba, Ay içinde 5 gün istirahat raporu alan personel için sgk raporunu çalışmadı olarak onaylayıp aynı ay için bordroda eksik gün göstermeden 30 günlük bordro yaparak tam prim ve ücret ödemesi yapılmasında cezai bir durum ortaya çıkarmı? Böyle bi durumda personel sgk dan geçici iş göremezdik ödeneği talep edebilir mi ? Talep etmesi halinde Personelin sgk dan alacağı iş göremezdik ödeneği işverene ödeyebilir mi? Saygılarımla,

Cevap : işverenler istirahat raporu alan işçisi için aylık prim hizmet belgesinde günlerini 30 günden eksik girmek zorunda değillerdir. Gerek bireysel veya toplu sözleşme hükümlerinden kaynaklı olsun gerekse atıfet kabilinden işveren prim günlerini tam olarak bildirmek isteyebilir. Bu durumda 30 gün bildirim yapılsa dahi işçinin geçici iş göremezlik ödemesi alabilmesi için e-ödenek programından çalışmazlık girişi yapmak zorundadırlar. İşçinin ücretini de ödeyebilir. İşçi aldığı rapor parasını işverene verebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.