Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.10.2020 10:18 (Üye) Soru : Sn.Hocam; 2.el oto alım satım ışı ıle ılgılı mukellefım 1.6.2018 tarihi itibariyle ikinci el araç faturası düzenlerken KDV matrahı olarak noter satış tutarı yerine alış satış arasındaki fark baz alınıyor. Değişiklik ile birlikte vergi mükellefi olan taraf, 13500.00 TL bedelle satın aldığı ticari aracı 12000,00 TL’ye satmıştır. bu durumda arada fark olusmadıgından zararına satıs soz konusu olup fatura duzenlenemeyecek düşüncemız doğrumudur; mükellefim düzenleyemediği faturayı KDV beyannamesi ile verememesi durumunda soz konusu araç alımı ve satısı ıle ılgılı dönem kdv beyanında Araç Alım Bedeli olan 13500,00 TL’lik kısmı Özel Matrah Şekline Tabi İşlemlerde Matraha Dahil Olmayan Bedel satırına yazacakmıyız, tesekku ederım

Cevap : Satış için Fatura düzenlenecek ancak zarar olduğu için KDV hesaplanmayacaktır.özel matraha tabi olan alanın doldurulması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.