Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.11.2020 15:24 (Üye) Soru : Merhabalar Bildiğiniz gibi işten çıkış yasağı uzatıldı.Bir firmamda işveren 8 kişiyi tazminatlarını verip işten çıkarmak istiyor.İşçilerden bazıları işsizlik maaşı başvurusu yapmak istiyor 03 kodundan çıkış yapmama kanun izin veriyor.Bu koddan çıkış yaptığımda işsizlik maaşı almaları ve işverenin bunlara ödedikleri tazminatların gider gösterilmesi mümkün mü? Zira 04 kodu yasak nasıl bir yol izlemem gerekir.Teşekkür ederim cevabınız için şimdiden..

Cevap : 03 kodlu iş akdi feshi işçilerin iş akitlerini kendilerinin feshettiği durumları tanımlayan işten ayrılış kodudur. SGK tarafından belirtilen tanımlamada ilgili kod “Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi” olarak tanımlanmaktadır yani istifadır ve işsizlik maaşı alamayacağı gibi ödenen nakitler tazminat değil ücrettir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.