Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.11.2020 14:39 (Üye) Soru : Sayın Danışman, mükellef 27.10.2020 da fiat fiorino marka sadece önde iki koltuk olan ruhsatta yük nakli-ticari yazan bir araç aldı. faaliyeti e-ticaret firmasına kurye lik yapmak. vergi açılışı ise 28.10.2020 tarihlidir. Sorum şudur; 1- Bu aracı tescil tarihinden 1 gün sonrasına (işletme açılış tarihine ) gider pusulası ile yüzde 18 KDV ayırarak kayıtlara aldığımız da tarihten dolayı ileride bir sorun yaşanırmı? 2- Araç 87.04 deki tarife uygundur. Vergi dairesindeki memur kurye lik yapan ve bu tarz aracı olanları ticari araç saymadıklarını söyledi bunun doğruluk payı varmı dır? Teşekkürler.

Cevap : 1-Gider pusulasından KDV ayrılmaz.KDV indirimi faturalı alışlardan olur.Alış tarihi Mükellefiyet tesisinden sonra olur. 2- Vergi Kanunlarında yer alan binek otomobil ifadesinden Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 pozisyonunda yer alan motorlu taşıtların anlaşılması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.