Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.11.2020 14:01 (Üye) Soru : Merhaba , öncelikle şimdiden aydınlatmalarınız için teşekkür ederim. 1-vaktinde kçö ya da nüd den yararlanmış kişileri yasaklı dahilinde işten çıkarmamız halinde sadece idari para cezası ile mi karşı karşıya kalırız, bu işçi yada tüm kçö ve nüd ödemeleri işverenden geri istenmesi söz konusu mudur ? 2-vaktinde kçö ya da nüd den yararlanmış işçilerimiz için yaz aylarında normale dönüş sağladık ve ilgili sgk teşviğinden yararlandık . kış dönemine girince tekrar pandemi önlemleri almaya başladık. Bu durumda kççö veya nüd ve akabinde sgk teşviğinden yararlanmış işçileri nüd gösterebilme de hukuki bir engel var mıdır ? nüd için işçinin yazılı talebi alınmalı mıdır ? 3-kçö veya nüd den yararlanmış akabinde sgk teşviğinden yararlanmış işçimiz işyeri dışındaki çevresinde covid teması olmuş ve bakanlık işçiye karantinada kalması gerektiği mesajı atmış fakat sağlık raporu yoktur. Bu işçi için nüd tanımlaması yapılabilir mi ?

Cevap : 1. kçö nün iadesi istenecektir. 2. eğer koşulları sağlıyor ise kçö ve nüd den tekrar işçilerinizi yararlandırabilirsiniz. 3. covid-19 hastası ya da temaslısı bakanlık her ikisi içinde e,işgöremezlik düzenlemektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.