Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.11.2020 11:29 (Üye) Soru : asgari ücretle çalışanlarımıza bu ay prim ödemesi yaptık.bu nedenle çalışanların maaşı net asgari ücretin üzerinde oldu.normalde prim almasalardı maaşları net asgari ücretin altına düşecekti.bu çalışanlar için asgari ücret farkı kadar olan a.g.i.desteği yapacakmıyız. cevaplarsanız sevinirim.iyi çalışmalar.

Cevap : Ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarına yıllık İşçinin kendisi için %50 Çalışmayan ve geliri olmayan eş için %10 Birinci ve ikinci çocuk için çocuk başına %7,5 Üçüncü çocuk için %10 Dördüncü ve daha fazla çocuk için %5’er indirim uygulanır. Uygulanan indirim matrahı oluşturur ve gelir vergisinin ilk dilimine geldiği için %15’lik orandan işlem görür. %15 ile çarpılan indirimli gelir 12’ye bölünerek her ay ödenen AGİ bulunmuş olur. Bu oranların toplamı ise %85’i geçemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.