Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.11.2020 16:12 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Faaliyeti alım satım olan(şarküteri) gelir vergisi mükellefi %1 kdv ile satmak üzer aldığı , bakliyat,kuruyemiş, zeytin gibi ürünlerin perakende satışında yüzde 8 kdv uygulayacaktır diye biliyoruz herhalde buna istisna un ve ekmek satışı değil mi ? ikinci olarak bu mükellef başka bir kdv mükellefine yapacağı teslimlerde kdv oranı toptan satış şeklinde algılanıp %1 olarak mı uygulanmalıdır ? ( malı alacak işletme satma üzere değil işletmede kullanmak üzere aldığı varsayımıyla) Teşekkürler

Cevap : KDV oranları için Web sayfamızdaki mevzuat / pratik bilgilerde (vergi) bölümünde bulunan listelerden yararlanınız. Bahsettiğiniz teslim için (I ) (BİR) sayılı listede ise ; % 1 , ( II ) (İKİ) sayılı listede ise; % 8 her iki listede de yoksa genel oran olan % 18 uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.