Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.11.2020 09:44 (Üye) Soru : Mükellefim 1.Sınıf Bilanço Şahıs firmasıdır, Tür değişikliği yapılarak Limited Şirket'e dönüştürmek istiyoruz, Dönüştürülen bu firmanın "taahhüt etmiş olduğu sermayeyi" ise; Ortak işletmesine kayıtlı olmayan şahsına ait bir arsasını rayiç bedeli üzerinden yerine getirecektir. Sorum; Arsayı Duran Varlıklara kaydını yapıldıktan sonra, firma bir süre sonra bu arsa üzerinde bir yapı yapmak ister ise, bu yapılacak olan inşaat maliyetine, taahhüt ettiği sermeye ye karşılık duran varlıklarında kayıtlı olan arsasını, inşaat maliyetlerine de ekleyebilirmiyiz. Şimdiden cevabınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Mali kayıtların tutulması ve işlenmesine yönelik sorunuzun mali başlıklardaki ilgili bölümden sorulması gerekmektedir, iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.