Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.11.2020 09:31 (Üye) Soru : Merhaba. Hasılat esası ile ilgili muhasebe kayıtları yapılır iken 191-391 hesaplar kullanılacak mıdır. Eğer Kullanılmayacak ise %1,5 olan ödenecek vergi kaydı nasıl yapılacaktır. Faturalar kdv dahil mi yoksa hariç olarak mı deftere kayıt edilecektir. Gelir tablosu oluşturulurken kdv dahil tutarlar ile mi oluşturulacaktır. Bu gibi sorunlar ile ilgili tebliğlerde bir şey bulamadık. Hasılat esası ile ilgili detaylı olarak bilgi mevcut değil. Yardımınızı rica ederim.

Cevap : KDVK göre Hasılat esaslı vergileme sistemini seçen mükellefler Satın aldıkları mal ve hizmetler için ödedikleri KVD ni indirim konusu yapmayacak ,maliyet veya gidere yazacaklar. Elde ettikleri hasılat için düzenledikleri belgelerde KDV hesaplayacaklar. Ancak tahsil ettikleri bu KDV ni beyan etmeyip gelir yazacaklardır. Hasılat esaslı mükelleflerden fatura alan mükellefler ise belge üzerinde yazan KDV ni indireceklerdir. 191-ve 391 hesaplar kullanılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.